RAFCOM - Twój specjalista IT

Aktualności

21 / 12 / 2017

Nowy format LTO – taśmy 8 generacji.

Helwett Packard Enterprise, IBM oraz Quantum, firmy tworzące organizację TPCs (Technology Provider Companies) podały specyfikację najnowszego formatu LTO Ultrium generacji 8.

Taśmy LTO8 posiadają 12 TB pojemności natywnej z docelową pojemnością 30 TB (po kompresji). Oferują błyskawiczny zapis danych z szybkością 360 MB/sek (900 MB/s po kompresji) i transferem danych do 3,2 TB/h. Pozwoli to na zwiększenie jej pojemności aż o 33%. Taśmy te będą nosić nazwę LTO8 typ M. najnowszy format taśm zrywa z dotychczasową kompatybilnością dwóch generacji wstecz. W napędach LTO8 pozostawiono możliwość odczytu i zapisu taśm LTO7, natomiast nie będzie możliwości odczytania danych z taśm LTO6. Podobnie jak w poprzednich generacjach, w taśmach LTO8 została zastosowana technologia LTFS  – Linear Tape File System.

  • Większa pojemność – pojemność bez kompresji 12TB i do 30TB z kompresją
  • Lepsza wydajność – transfer danych do 900 MB/sek (po kompresji) i 360 MB/sek (bez kompresji)
  • Przyszła kompatybilność – taśmy LTO 8 będą odczytywane i zapisywane przez napędy LTO 9 i jedynie odczytywane (bez możliwości zapisu) przez napędy LTO 10
  • Wsparcie dla taśm typu M – napędy LTO 8 będą mogły konwertować taśmy LTO 7 do nowego formatu „M”. Pozwoli to na używanie taśm LTO7 w napędach generacji 8 i zwiększy pojemność taśm LTO 7 nawet o 50%, maksymalnie do 22.5TB.
  • Kompatybilność wsteczna  – napędy LTO 8 mogą odczytywać i zapisywać dane do generacji LTO 7 (należy pamiętać, że generacja LTO 8 nie może odczytywać ani zapisywać danych z generacji LTO 6)
  • Wsparcie rozwiązań producentów – taśmy LTO 8 będę oferowane na rynku przez producentów IBM, HPE, Sony, Quantum i FujiFilm.

Czytaj więcej: https://www.tapeandmedia.com/lto-8-tape-media-tapes.asp

Monitorujemy anonimowo aktywność na stronie, korzystamy z cookies i local storage.

Jeśli nie zmienisz ustawień pliki cookie będą zapisywane na Twoim urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.